» rejestracja                                       » zapomniane hasło
28 czerwiec 2022, godzina: 05:43, imieniny Florentyny, Ligii, Leona

Wyszukiwarka


+ zaawansowane

Polecamy
Reklamy Google
Powiat otwocki

 

Ukryty w sosnowej monokulturze tuż u progu stołecznej metropolii, powiat otwocki wolny od zgiełku i wielkomiejskiego szumu zaskakuje swoim potencjałem gospodarczym, inwestycyjnym oraz bogatym źródłem folklorystycznym. Niegdyś niedoceniany, dziś chętnie wybierany jako stałe siedlisko, miejsce realizacji innowacyjnych działalności gospodarczych z sektora usługowo-produkcyjnego.

 

Powiat umiejscowiony na nizinie mazowieckiej w Dolinie Środkowej Wisły reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Objętość granic sięga 615 km2, a siedzibą jest miasto Otwock. W skład powiatu otwockiego wchodzą następujące gminy

- miejskie: Józefów, Otwock

- miejsko-wiejskie: Karczew

- gminy wiejskie: Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory, Wiązowna

Od północy i wschodu powiat otwocki graniczy z powiatami warszawskim i mińskim, od zachodu przez rzekę Wisłę na długości 38 km z powiatami piaseczyńskim i grójeckim, od południa zaś z powiatem garwolińskim.

 

Doskonałe położenie geograficzne powiatu otwockiego stawia region w czołówce miejsc najchętniej odwiedzanych nie tylko przez szukających szybkiego odpoczynku warszawiaków. Zaledwie kilka kilometrów od stolicy wjeżdżamy już na obszar gminy Kołbiel, od strony zachodniej na długości 38km znajduje się granica z powiatami grójeckim i piaseczyńskim, zaś od południa z garwolińskim. Sam dojazd do Otwocka bez utrudnień w ruchu drogowym trwa do trzydziestu minut.

 

Z roku na rok coraz bardziej obserwuje się masową urbanizację terenów aglomeracji warszawskiej szacuje się, że w 2008 roku powiat otwocki zamieszkiwało 135 tysięcy osób, w porównaniu do badań statystycznych przeprowadzanych w 2005 roku wzrost liczby ludności wyniósł około 20 tysięcy osób. Saldo migracji na tereny powiatu otwockiego jest wyższe o 1,8 punktów bazowych, niż w samym powiecie warszawskim. W ciągu jednego miesiąca w poszczególnych urzędach gmin wpływa od 30 do 150 wniosków o pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych i budynków gospodarczo usługowych. Napływ nowych osadników to większe środki finansowe dla wielu gałęzi przemysłu.

 

Wiele osób kieruje zapytania. Dlaczego powiat otwocki? Co w nim takiego szczególnego, że przyciąga kulturą i atmosferą?

Bogata historia rozwoju, niewzruszony czasem folklor i duże wpływy kościoła przyniosły nieocenione skarby kulturalne regionowi. Archeolodzy twierdzą, że okresie paleolitu –14- 10 tysięcy lat temu na dzisiejsze ziemie napływali osadnicy i łowcy reniferów podążający za zwierzyną przemieszczającą się z Pomorza. Liczne znaleziska archeologiczne dokumentują osadnictwo również w późniejszych okresach epoki kamienia, brązu, żelaza i wczesnego średniowiecza. Przez następne wieki kształty dzisiejszego powiatu były powiązane z dziejami Mazowsza, które od czasów rozbicia dzielnicowego w 1138 roku było przez kilka wieków niezależną dzielnicą, rządzoną przez książąt z dynastii Piastów. Zasadnicze zmiany w krajobrazie okolic oraz rozwój gospodarczy przynosi wybudowanie w 1835 roku drogi bitej z Warszawy do Lublina i przede wszystkim - linii kolejowej z Warszawy do Lublina w roku 1877. Wkrótce, na zalesionych gruntach u granic majątku w Otwocku Wielkim wybudowano stację kolejową, wokół której już w 1885 r. zaczęła powstawać letniskowa osada, zwana początkowo Otwockiem Stacyjnym, później zaś Willami Otwockimi. Otoczenie borów sosnowych przy wysokim nasłonecznieniu sprawiło kształtowanie się mikroklimatu, dostrzeżenie tego faktu miało miejsce w 1893 r., kiedy to powstało w Otwocku pierwsze w tej części Polski sanatorium przeciwgruźlicze. Z każdym rokiem kolonizacja tamtejszych terenów przynosiła dziesiątki nowych willi, profesjonalne zakłady krawieckie i szwalnie. Szczególnym upodobaniem cieszyły się ośrodki wypoczynkowe tzw.: pensjonaty, w których przyjeżdżający goście odpoczywali w godnych jak na tamte czasy warunkach. Napływ kuracjuszy przyczynił się w 1916 roku do otrzymania praw miejskich przez Otwock, który w 1923 roku zyskał status uzdrowiska. W czasie I wojny światowej, od 1915 do 1918 r. cały obszar znalazł się pod okupacją niemiecką. W okresie międzywojennym większość terytorium dzisiejszego była rozbita i przydzielona do powiatu warszawskiego, część – gminy Sobienie Jeziory i Osieck znalazła się w granicach starostwa Garwolińskiego, natomiast Kołbiel należała do powiatu mińskiego. W czasie II wojny światowej brzeg Wisły wyznaczał linię frontu, otwockie sanatoria zamieniono na szpitale polowe. Nieprzyjaciel przeczesywał tutejsze lasy w poszukiwaniu obozowisk.

Po tragicznych latach Powiat wracał do życia, rozwijał funkcje leczniczo-uzdrowiskowe. W 1952 r. utworzono istniejący do 1975 r. powiat otwocki, w którego skład weszły miasta - Otwock, Sulejówek i Wesoła oraz gminy Celestynów, Glinianka, Karczew, Kołbiel, Osieck, Sobienie Jeziory. Od 1999 roku ukazuje nam się dzisiejszy kształt powiatu otwockiego kuszącego bogactwem zabytków i tak bardzo cenionym od setek lat mikroklimatem.

 

Szukając oderwania od rzeczywistości, wewnętrznego spokoju często niedoceniamy Mazowsza, jako dobrego miejsca na odpoczynek i regenerację sił. W samym powiecie otwockim wyznaczono ponad 8 szlaków turystyczno-krajoznawczych o łącznej długości przekraczającej 150 km. Wędrując wśród borów sosnowych oczom odwiedzających ukażą się pozostałości okopów z 1944 r, żelbetonowe schrony z czasów II wojny, przepiękne sady i szklarnie wypełnione różnymi odmianami kwiatów. Walory dydaktyczne doliny Wisły tworzą torfowiska i wydmy znajdujące się na terenie trzech rezerwatów przyrody: „Świder” „Łachy Brzeskie” „Na Torfach”. Najchętniej odwiedzany przez Turystów jest pomnik przyrody Mazowiecki Dąb Bartek w Emowie czy malownicze Jezioro Czarne powstałe poprzez eksploatację torfu. W zadumę i podziw kunsztu neobarokowego i klasycznego wprowadzą nas liczne Kościoły np.: kościół Świętego Wojciecha w Wiązownie, historyczny Kościół św. Wincentego à Paulo w samym Otwocku, drewniany Kościół Parafialny w Długiej Kościelnej czy neogotycki Kościół p.w. św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku. Tereny powiatu nie zamykają się dla turystów na drzewostanach złożonych z gatunków liściastych, gdzie na wycieczce rowerowej można spotkać piżmaki, łosie czy lisy, dopiero otwierają listę wartościowych miejsc, które każdy powinien odwiedzić. Rozległe zespoły pałacowo dworskie znajdziemy m.in. w Otwocku Wielkim, gdzie znajduje się barokową budowla składającą się z korpusu na planie prostokąta, zwany do dziś najwspanialszą rezydencją na prawobrzeżnym Mazowszu. Odwiedzając Sobiekursk znajdziemy Dwór wzniesiony w I połowie XIX wieku, natomiast Sobienie Kiełczewskie kusi nas Wiatrakiem o czterospadowym dachu krytym gontem. Oryginalny i unikalny dla regionu stylu drewnianej architektury otwockiej dopełniają sady umiejscowione niemal w każdej gminie powiatu, największym ich skupiskiem na skalę krajową może poszczycić się Otwock Wielki. Każdą z tras krajoznawczych możemy przemierzyć rowerem, aktywnie spędzając czas natkniemy się na parterowe czworaki czy dawne zajazdy reprezentujące swoim stylem początki XX wieku.

 

Swojego rodzaju centrum rozwoju danego regionu jest miasto powiatowe. Szacuje się, że każdego miesiąca Otwock odwiedzany jest przez około 50 tysięcy samych warszawiaków, w celach rekreacyjnych i biznesowych. Istnieją plany powołania Otwocka jako Parku Kulturowego, dzięki czemu miasto zyskałoby wielomilionowe nakłady pieniężne na ochronę i renowację ponad setki dostępnych zabytków. Samo miasto, nie musi wydawać setek tysięcy na promocję posiadając na swoim terytorium wspaniałe zabytki kulturowe takie jak: Synagoga, Kasyno z Lat 30, Obserwatorium Magnetyzmu Ziemskiego, Bunkry Niemieckie z 1943 roku, pozostałości po kolejce wąskotorowej, której historia sięga aż do 1914 roku.

Malowniczy Otwock położony nad rzeką Świder ukazuje nam setki drewnianych parterowych willi, z obszernymi werandami i balkonikami. Warto zobaczyć: wille Michała Jacymirskiego przy ul. Kościuszki i Kościelnej, willę Oszera Perechodnika przy ul. Kościuszki, wille "Szeliga" i "Podole" przy ul. Kościelnej, willę "Na Górce" przy ul. Kruczkowskiego i wiele innych, których nie sposób wymienić.

 

Wysoka stopa urbanizacji powiatu, bliskość tras tranzytowych Berlin-Warszawa-Moskwa oraz Warszawa-Lublin-Lwów-Kijów, linie kolejowe oraz niewielka odległość od Lotniska Okęcie, tworzą znakomite warunki dla rozwoju komunikacji, a co za tym idzie rozwoju regionu. Wielu przedsiębiorców decyduje przenieść swoją działalność gospodarczą bądź też oddział firmy na teren powiatu, by pozyskać nowych kontrahentów korzystających z uroków kultury i fauny. W samym powiecie otwockim działa ponad pięćdziesiąt pensjonatów, kwater prywatnych i hoteli otwartych dwanaście miesięcy w roku, dodatkowo dochodzą sezonowe oferty prywatne, co daje liczbę wyprzedającą południowo-zachodnie tereny Mazowsza. Powiat ukryty w śród drzewostanu nie oznacza, braku wykwalifikowanych inżynierów czy przodujących w swoich dziedzinach menadżerów. Zaawansowane badania naukowe i technologię spotykamy w Instytucie Energii Atomowej i Instytut Problemów Jądrowych Świerku - dzielnicy Otwocka oraz w Centrum Badań Wysokociśnieniowych PAN w Lasku koło Celestynowa. Oferty niepublicznych wyższych studiów niestacjonarnych, proponujących kształcenie młodych w tak zwanym systemie edukacji na odległość są alternatywą dla osób, które nie skorzystały z różnorodności kierunków w szkółach wyższych w Józefowie i Otwocku.

 

Któż nie marzy o pięknym małym rodzinnym domku, wśród pachnącego żywicą lasu, a zarazem łatwym dostępem do usług, bazy edukacyjnej czy sportowej. W powiecie otwockim w ostatnich latach bardzo rozwinął się rynek nieruchomości i sektor produkcyjno usługowy. W samym Otwocku znajdziemy siedziby klubików piłkarskich, młodzieżowe domy kultury, hufce harcerskie, biura podróży, wszystko by rozwijać zainteresowania i wiedzę. Miasto i gmina Otwock jest organizatorem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Do takich imprez zaliczyć trzeba Europejski Festiwal Muzyczny, Festiwal Folkloru Mazowsza Południowo-Wschodniego tzw. „Jarmark ludowy”, czy Piknik Militarny. Z każdym rokiem rośnie liczba imprez kulturalnych i rekreacyjnych organizowanych przez gminy poczynając od konkursów literackich, dożynek, a kończąc na piknikach czy występach gwiazd. W samym 2009 roku zaplanowano ich koło czterdziestu.

 

Sosnowe bory, kryją w sobie potencjał, który z roku na rok jest doceniany i wykorzystywany nie tylko przez turystów spragnionych wyciszenia i szczypty kultury, ale także przez inwestorów, których lokata kapitału w regionie przynosi dochody. Kiedy ostatni raz byłeś(aś) na terenie powiatu otwockiego? Jedziemy? Zobaczysz ile u nas się zmieniło.

 

Aktualności
Na bieżąco
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
28 czerwca 2022
Źródło: MeteoGroup
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-06-27
USD 4,4369 -0,64%
EUR 4,6965 -0,27%
CHF 4,6314 -0,48%
GBP 5,4655 -0,32%
Wspierane przez Money.pl
Polecamy
Ankieta
Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?

W Otwocku
 16%

Nad polskim morzem
 23%

Na Mazurach
 9%

W polskich górach
 8%

Gdzie indziej w Polsce
 4%

Za granicą
 17%

Nie mam urlopu
 23%


Partnerzy serwisu