» rejestracja                                       » zapomniane hasło
28 czerwiec 2022, godzina: 05:01, imieniny Florentyny, Ligii, Leona

Wyszukiwarka


+ zaawansowane

Polecamy
Reklamy Google
Jak skutecznie szukać pracy?

 

Setki kilometrów tygodniowo, dziesiątki litrów paliwa, stracone minuty w tłoku komunikacyjnym - wiele osób z powiatu otwockiego chętnie zamieniłoby codzienne wielokilometrowe dojazdy do Warszawy na pracę w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

W przeważającej liczbie osób znajdują się studenci i absolwenci wyższych szkół publicznych i prywatnych. Ponad połowa ankietowanych wyraziła chęć przekwalifikowania swojego zawodu w zmian za godziwe zatrudnienie. W pozostałej grupie osób odpowiadającym praca w stolicy są menadżerowie, dyrektorzy, biznesmeni, aptekarze, którzy cenią sobie pracę w mieście a sen na terenie gmin wiejsko-miejskich. Na znalezienie wykwalifikowanych pracowników na terenie Otwocka, Wawra i innych gmin przedsiębiorcy nie narzekają, cieszy ich wysokie zainteresowanie wolnymi etatami i możliwość wyboru najlepszej kandydatury. Jak skutecznie szukać pracy w powiecie, czy istnieje jakaś magiczna formuła na znalezienie wymarzonej posady?

Sukces, jakim będzie znalezienie satysfakcjonującej pracy zależy przede wszystkim od aktywności danej osoby. Im więcej różnych sposobów poszukiwania pracy wykorzystacie, tym większe prawdopodobieństwo jej znalezienia. Na początku najlepiej ustalić plan działania tzn. określić pracę, jaką jesteśmy zainteresowani – odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubimy robić, w czym jesteśmy dobrzy, jakie wartości cenimy. Od czego zacząć?

W większości dzienników lokalnych oraz w naszym portalu zamieszczane są ogłoszenia dotyczące wolnych miejsc pracy. Wiele z nich zawiera dokładne informacje na temat wymaganych kwalifikacji. Rzecz w tym, że firmy na ogół podają w ogłoszeniach cechy kandydata idealnego, a jak pokazuje praktyka zatrudniają osobę nie do końca spełniającą te oczekiwania. Dlatego nie warto do końca sugerować się opisami i zniechęcać na samym początku. Należy próbować, wysyłać aplikacje na stanowiska, na których wam zależy i oczywiście odbywać rozmowy kwalifikacyjne.

Dobrą metodą sprawdzającą się w wielu przypadkach jest składanie aplikacji w firmach i instytucjach listownie bądź osobiście. Nawet, jeśli zakład nie posiada w tym momencie wolnych stanowisk, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości zaistnieje sytuacja szybkiej rekrutacji. Duży wpływ ma także osobista rozmowa z pracodawcą, zostawiając swoje CV, możemy być zapamiętani i pozytywnie odebranie przez przyszłego szefa.

 

Według danych GUS w 2007 roku w Polsce pojawiło się 44,5 tys. ofert pracy. W porównaniu ze stanem na rok 2000, kiedy to ofert takich było zaledwie 5,7 tys., wynik ten napawa optymizmem. Mimo ogłaszanych wyników bezrobocia i spowolnia gospodarczego, zatrudnienie czeka w wielu gałęziach przemysłu i usług. Najświeższą bazę z ogłoszeniami znajdziemy wykorzystując Internet. Popularne portale internetowe, publikujące ogłoszenia o pracę, liczbę swoich użytkowników liczą dziennie w tysiącach, codziennie też pojawiają się nowe, świeże oferty. Zaletą Internetu jest z pewnością aktualność i możliwość szybkiego nawiązania kontaktu z pracodawcą oraz ogólnodostepność.

Szukanie pracy przez znajomych i rodzinę nie jest złym pomysłem. To wcale nie oznacza pójścia na łatwiznę oraz wykorzystania krewnych.. Sprawa jest prosta – ten, kto nas zna i wie o nas nieco więcej niż inni, może udzielić nam rekomendacji, a to da pracodawcy lepszy pogląd na naszą osobę. Warto odnowić kontakty towarzyskie, rozgłosić w gronie znajomych, swoje aspirację, najczęściej dzięki kontaktom udaje znaleźć nam się wolny etat.

Na rynku pracy istnieją tzw. agencje pracy tymczasowej, biura pracy, które szukają pracowników na zlecenie firm. Może to być praca sezonowa, zastępstwo za chorego lub przebywającego na urlopie pracownika. Propozycje mogą dotyczyć pracy fizycznej lub wymagającej określonych kwalifikacji zawodowych np. z zakresu prowadzenia biura lub obsługi maszyn ciężkich. Biura karier służą studentom i absolwentom aktywnie poszukując i przedstawiając oferty interesantom.

Jeżeli mimo aktywności, nie udało wam się znaleźć odpowiedniej pracy, a jeśli posiadacie możliwość zainteresujcie się wolontariatem lub stażem w placówce państwowej. Jest to sprawdzona metoda zdobycia doświadczenia zawodowego i w wielu wypadkach owocuje znalezieniem pracy lub interesującą propozycją ze strony placówki. Warto pójść w ślad swoich zainteresowań sportowych czy artystycznych, młodzieżowe kółka aktorskie, stowarzyszenia finansowane przez urząd miasta to miejsce gdzie możemy cieszyć się swoimi zainteresowaniami rozwijając talenty.

 

Statystycznie większość osób poświęca na szukanie pracy tylko 6 godzin tygodniowo. Aby być skutecznym musisz poświęcać, co najmniej 30 godzin tygodniowo. Naczelną zasadą w szukaniu pracy jest konsekwencja i wiara we własne możliwości, a faktem jest, że ludzie szukają pracy przez Internet, prasę, aplikacje, znajomych i prędzej czy później znajdują zatrudnienie. Przez pracodawców są cenieni do dziś za jakość wykonywanych przez siebie obowiązków.

Aktualności
Na bieżąco
Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
28 czerwca 2022
Źródło: MeteoGroup
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-06-27
USD 4,4369 -0,64%
EUR 4,6965 -0,27%
CHF 4,6314 -0,48%
GBP 5,4655 -0,32%
Wspierane przez Money.pl
Polecamy
Ankieta
Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?

W Otwocku
 16%

Nad polskim morzem
 23%

Na Mazurach
 9%

W polskich górach
 8%

Gdzie indziej w Polsce
 4%

Za granicą
 17%

Nie mam urlopu
 23%


Partnerzy serwisu