» rejestracja                                       » zapomniane hasło

+ zaawansowane

Reklamy Google
Błędy w prowadzeniu biznesu

Marzenia o wysokich obrotach, dużym popycie na usługi i produkty, w wielu przypadkach pękają jak bańki mydlane. Statystyki spędzają nam sen z powiek, ponad 38% małych przedsiębiorstw zatrudniających od 2 do 4 osób zakończyło swoją działalność po 2 latach funkcjonowania. Przykra tendencja dotyczy bardziej Otwocka, przedsiębiorcy z pozostałej części powiatu skuteczniej opierają się bankructwu. Złe fatum, a może kryzys? - to błędne interpretacje. Sytuacja spowodowana jest prostymi błędami popełnianymi przez nowych przedsiębiorców. Jak uniknąć pomyłek i utrzymać koniunkturę firmy?

Znajomość i merytorycznej ocena sytuacji panującej w branży to podstawa, należy poznać ofertę konkurencji, być może nie jesteśmy w stanie sprzedawać produktu o tych samych walorach po atrakcyjniejszej bądź podobnej cenie. Wszelkie wysiłki marketingowe i reklamowe pochłoną nasz cenny czas przynosząc jedynie niewielką liczbę klientów, a z czasem straty. Uwagę należy skupić na dziedzinie, usłudze, którą możemy konkurencyjnie wypromować w powiatowym rynku.

Wiara, że należy założyć firmę, a klienci przyjdą sami jest najczęściej zgubna. Pamiętajcie, że z datą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, rozpoczyna się naliczanie składek ZUS. Dla osób, które nigdy wcześniej nie prowadziły firmy będzie on zmniejszony przez okres dwóch lat. Jeszcze przed zgłoszeniem działalności gospodarczej warto zadbać o jej zaplecze. Przygotować infrastrukturę techniczną zadbać o sprzęt, kontakty z importerami, stworzyć własną stronę internetową. Niektórzy przedsiębiorcy przed wprowadzeniem nowego produktu na rynek wykonują sondaż opłacalności i zapotrzebowania wynajmując wyspecjalizowanego ankietera.

Mali przedsiębiorcy zwykle nie planują swojej działalności, wchodzą na rynek i rozwijają firmę bez przygotowanego planu działania, co odbija się na jakości i terminie wykonywanych usług, ponieważ motywacją do podjęcia działania jest złożone zamówienie. Planujący przychody i koszty swojej firmy zwykle nie doszacowują swoich kosztów i przeszacowują swoje przychody. Efekt jest łatwy do przewidzenia – w pewnym momencie tracą możliwość regulowania zobowiązań. Spłaty kredytów bankowych, czy leasingu opierają na przewidywaniach przyszłych zysków. Pan Wojciech (48 lat) z wygrał przetarg gminny na niwelację terenu, niestety opóźnił się z spłatą raty leasingowej. W dniu rozpoczęcia prac przy drodze gminnej leasingodawca, zażądał natychmiastowego zwrotu sprzętu ciężkiego. Niesprawdzalnie treści umów, oraz wiarygodności kontrahentów jest przyczyną wielu nieprzyjemnych sytuacji. Tymczasem jest to bardzo ważne, szczególnie przy zawieraniu umów z kontrahentami zagranicznymi czy firmami leasingowymi. Wówczas rośnie spora liczba kruczków prawnych wykorzystujących luki zapisów prawa cywilnego, piękne zapewnienia biznesowe, potrafią przyćmić racjonalne myślenie, dlatego udział doświadczonego prawnika przy podpisywaniu umowy jest jak najbardziej wskazany.

Wiele osób ma problemy z prowadzeniem rachunkowości własnej działalności nie wspominając już o księdze rachunkowej, ale o prostej książce przychodów i rozchodów. Nieznajomość przepisów podatkowych, brak chęci i czasu na szkolenia oraz pozorna oszczędność na zleceniu księgowości osobom wyspecjalizowanym wiąże się z dodatkowymi kosztami i z częstymi kontrolami przeprowadzanymi przez urząd skarbowy. Na dobrych księgowych nie warto oszczędzać, gdyż oni śledzą zmieniające się przepisy i dzięki temu mogą podpowiedzieć, jakie działania są najkorzystniejsze.

Zwracajmy uwagę na zatrudnianych pracowników, przez których możemy ponosić wielo tysięczne straty, najczęściej nadużycia występują w gałęziach gdzie nieunikniony jest obrót aktywami finansowymi, dochodzi do źle sformułowanych umów, a nawet przywłaszczeń. Jeśli pracownik firmy narazi osobę trzecią na szkody, to firma pokrywa straty, a nie pracownik. Natomiast po zrekompensowaniu szkód, firma może domagać się odszkodowania od swojego pracownika, co najczęściej wiąże się z drogą sądową.

Aby z sukcesem prowadzić swoje interesy trzeba zrozumieć rynek, skupić się na korzyściach sprzedawanego produktu, jakie niesie potencjalnym klientom.

Klienci kupują produkty czy usługi gdyż są zainteresowani, jakie pozytywne aspekty przyniesie im zakup, czy zaspokoi ich oczekiwania? Jakie rezultaty osiągną mając taki produkt?

Przedsiębiorcy to tylko ludzie, każdy ma prawo do błędów, ważne jest by nauczyć się wyciągać z nich wnioski i nie powtarzać ich w przyszłości. Znów dałeś kolejne ogłoszenie do gazety lub naszego portalu? Jutro dasz kolejne? – Dobrze, reklama jest ważna, ale radzimy również poświęcić kilka minut na przeanalizowanie popełnianych błędów – to również przyniesie wymierne korzyści.

Na bieżąco
Money.pl - Kliknij po więcej
20 sierpnia 2017
Źródło: MeteoGroup
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-08-18
USD 3,6459 +0,55%
EUR 4,2826 +0,67%
CHF 3,7931 +0,96%
GBP 4,7049 +0,67%
Wspierane przez Money.pl
Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?

W Otwocku

Nad polskim morzem