» rejestracja                                       » zapomniane hasło

+ zaawansowane

Reklamy Google
Rynek nieruchomości w powiecie

Z roku na rok przybywa osób, które wybierają mieszkania na przedmieściach stolicy. Warszawiacy zaczynają dostrzegać zalety mieszkania w powiecie otwockim z dala od zgiełku wielkiej aglomeracji. Powiat jak do tej pory opiera się wpływom załamania rynku nieruchomości i kryzysowi globalnemu, szacuje się, że w samym Otwocku w ciągu 2008 roku sprzedano o 10% więcej mieszkań niż w zachodnio południowych powiatach Warszawy, czy zmniejszająca się liczba osób nieposiadających zdolności kredytowej wpłynie na spowolnienie tej tendencji?

Banki coraz bardziej zaostrzają politykę kredytową, żądając większego wkładu własnego i lepszego zabezpieczenia, mimo to powstające inwestycję deweloperskie coraz częściej stają się konkurencyjne dla tych przygotowywanych w samej Warszawie. Czynnikami decydującymi o wyborze mieszkania w Otwocku czy Józefowie (mieszkania Józefów) jest niewielka odległość od centrum i cena mieszkania, często nawet o 50 proc. niższa niż w śródmieściu. Jak wynika z badań TNS OBOP, aż 54 proc. ankietowanych nie chce mieszkać w mieście. Pomimo, że 35 proc. badanych wskazało miasto, jako najlepsze miejsce do mieszkania, to tylko 7 proc. z nich zdecydowałoby się zamieszkać w centrum aglomeracji. Ludzie wybierają miasto jako miejsce nauki, kultury spotkań czy przede wszystkim pracy, a przedmieścia i tereny przyległe wykorzystują jako oazę ciszy i spokoju.
Emigracja przestaje być domeną ludzi zamożnych, w samej gminie Celestynów, wyrastają nowe parterowe domki rodzinne budowane przez młode małżeństwa korzystające z pomocy rządowego programu Rodzina na Swoim. Często dopłata do odsetek przez 8 lat jest szansą na uzyskanie kredytu i kluczową decyzją o budowie wymarzonego domku z czerwonym daszkiem. Cena 100 metrowego budynku wykorzystującego poddasze, często równa się cenie zakupu 50 metrowego mieszkania na rynku wtórnym, stąd też tendencja do inwestowania w zakup ziemi. Dane GUS potwierdzają preferencje prywatnych inwestorów - w kategorii “budownictwo indywidualne” w 2008 roku wydano ponad 4 tys. zezwoleń. To skok o 38,6 proc, wobec 2007 roku. Czy powiat otwocki zamieni się w jeden plac budowy? Na pewno nie można spodziewać się olbrzymiego skoku czy wzrostu mieszkańców, potencjał budowlany spowalnia sytuacja na rynku pracy, brak środków na rozpoczęcie budowy czy wykończenie wymarzonego domu. O poprawę proszą się też szlaki komunikacyjne z powiatu do stolicy, przez które niekiedy można stracić kilka a nawet kilkadziesiąt cennych minut.

Zdaniem ekspertów wśród nabywców mieszkań i domów np. domy Józefów na terenie powiatu otwockiego znajduje się wielu ukrytych inwestorów, którzy liczą na wzrost ceny mieszkań, dzięki zwiększonej emigracji warszawiaków. Na dziesiejszą chwilę wielki „bum” nie następuje a atrakcyjność regionu pozostała nienaruszona i średnia cena za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym to 4700 zł natomiast na rynku pierwotnym pod klucz można znaleźć już od 4200 zł. Oczywiście istnieją też oferty ekskluzywne, których cen nie będziemy wymieniać by nie straszyć portfela zwykłego Kowalskiego.

Otwocki rynek nieruchomości ocenia się jako dojrzały, w którym nie tylko cena jest ostatecznym czynnikiem wyboru. Jeszcze kilkanaście lat temu dom przy głównej drodze dojazdowej był powodem do dumy, dziś ludzie „uciekają w las”. Na terenie powiatu niecałe 60% lasów to lasy państwowe, reszta pozostaje w rękach prywatnych osób. Najczęściej odcinają się od świata starsi zamożni ludzie, którym nie jest potrzebny dostęp do edukacji czy komunikacji, lubują się w domach oddalonych o kilkaset metrów od dróg gminnych.

Okolice Józefowa i Celestynowa oraz innych gmin powiatu to, zachęta dla inwestorów. Powstają prywatne kliniki, poradnie medyczne czy dentystyczne, składy budowlane czy małe zakłady usługowe, wszyscy chcą być pierwsi by dotrzeć do nowych klientów, nawiązać stałe umowy współpracy wypracować rynek i zdobyć uznanie. Samo wynajęcie pomieszczeń czy hali magazynowych jest o 40% tańsze niż w granicach Warszawy. Warto zapoznać się z ofertą nieruchomości w powiecie, będącą dobrą alternatywą dla osób prywatnych i przedsiębiorców.

Na bieżąco
Money.pl - Kliknij po więcej
21 sierpnia 2017
Źródło: MeteoGroup
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-08-18
USD 3,6459 +0,55%
EUR 4,2826 +0,67%
CHF 3,7931 +0,96%
GBP 4,7049 +0,67%
Wspierane przez Money.pl
Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?

W Otwocku

Nad polskim morzem