» rejestracja                                       » zapomniane hasło
21 sierpień 2017, godzina: 10:12, imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

+ zaawansowane

Reklamy Google
Dotacje dla osób rozwijających turystykę

Walorów środowiskowych powiatu otwockiego, nie trzeba nikomu przedstawiać. Mikroklimat borów sosnowych z leczniczymi esencjami żywicznymi, liczne trasy pieszo-rowerowe wiodące przez tereny dawnych obszarów bagiennych fauna Doliny Środkowej Wisły jest dla wielu przyjezdnych wspaniałą okazją do zapoznania się z przyrodą i miejscem do odpoczynku. Warto pomóc sobie i regionowi rozwijając biznes w gałęzi turystycznej, tym bardziej, że na cele turystyczne w latach 2007–2015 przewidziano dotację z Funduszy Unijnych w łącznej kwocie sięgającej 5,8 mld zł.

Ciche plany tworzone w naszych myślach mogą stać się rzeczywistością, gospodarstwo agroturystyczne, pensjonat czy firma prowadząca wycieczki krajoznawcze, mają szansę na realne powstanie i funkcjonowanie. Okazuje się, że sztuka pozyskania pieniędzy nie jest trudna dla osób wytrwale dążących do celu.

Unia Europejska zwraca nawet do 60% kosztów poniesionych na inwestycję! Po pieniądze mogą sięgać nie tylko instytucje, ale też drobni przedsiębiorcy, a nawet indywidualne osoby, w tym rolnicy żyjący z uprawy ziemi czy sadownictwa, przy czym w przypadku otrzymania wsparcia ze środków unijnych należy później prowadzić działalność gospodarczą przez okres, co najmniej trzech lat. Unijna dotacja jest przyznawana w formie refundacji, co oznacza, że najpierw trzeba ponieść wydatki z „własnej kieszeni” (np. z kredytu, pożyczki, oszczędności), a dopiero później, na podstawie faktur i rachunków, będą one zwracane. Wszystkie koszty muszą, więc być dobrze udokumentowane.

Zaskakuje szerokie pole działania w tej dziedzinie gospodarki tym bardziej, jeśli chodzi o inwestycję. Dotację wolno wykorzystać na budowę lub przebudowę obiektów w celu nadania im funkcji turystycznych (np. hotel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko, pole biwakowe), rozbudowę istniejących obiektów hotelarskich czy podniesienie standardów istniejących obiektów noclegowych. Ponadto pieniądze zwracane są za koszty infrastruktury biznesu prowadzącego przewóz turystów, organizowanie imprez krajoznawczych czy obsługi szlaków turystycznych. Bliskość Mazowieckiego Parku Krajobrazowego zachęca, do wykorzystania tych możliwości w naszym powiecie.

O dotację mogą ubiegać się przedsiębiorcy i mieszkańcy powiatu otwockiego, niezależnie czy są mieszkańcami wsi czy miast, istnieją natomiast pewne różnice w celach i środkach przeznaczanych dla poszczególnych osób:

• rolnicy - dotacja ta przyznawana jest w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013”. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji, ale nie więcej niż 100 tyś. złotych. Ważnym warunkiem jest też udokumentowanie wnoszenia opłat za składki KRUS i stałe miejsce zamieszkania w miejscowości, której liczba mieszkańców nie przekracza 5 tyś. osób. Wnioski można pobrać i złożyć w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  • osoba niebędąca rolnikiem zamieszkująca na wsi dotacja przyznawana jest w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013”, w dziale: Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw. Aby ją otrzymać, osoba powinna rozpocząć działalność gospodarczą lub już ją prowadzić, roczny obrót firmy nie powinien przekraczać 2 mln euro, wymaganym elementem jest też zatrudnienie pracowników w ilości do 10 osób. Wysokość dotacji, którą możemy dostać, zależy od liczby osób, które zatrudniamy w swoim obiekcie turystycznym. Limit wynosi:, 100 tys. w przypadku 1–2 zatrudnionych osób, 200 tys. przy 3–4 osobach i 300 tys. przy 5 i więcej zatrudnionych osobach. Wnioski można pobrać i złożyć w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  • niezależnie od miejsca zamieszkania można ubiegać się o dotację unijną w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, która przyznawana jest na poziomie województwa. Aby starać się o dotację należy być, albo stać się mikroprzedsiębiorswem, czyli prowadzić działalność gospodarczą, przy czym zatrudniać mniej niż 10 pracowników lub nie zatrudniać ich w ogóle, a roczny obrót firmy nie powinien przekraczać 2 mln euro.

Przykładem ubiegania się o dofinansowanie jest zakup działki w pięknym miejscu mającym walory turystyczne i wybudowanie na niej pensjonatu, restauracji itp. Aby dostać środki Unijne nie trzeba tam zamieszkiwać!

Złożoność wniosków o dofinansowanie, często jest dużą barierą, której boją się mali przedsiębiorcy czy osoby indywidualne, jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie wypełnić wniosek o przyznanie dotacji, najlepiej poszukać specjalisty. Często bywa tak, że wynajęta osoba bądź firma prowadzi od początku do zakończenia inwestycji wszystkie sprawy formalne związane z dotacją unijną. Wniosek może złożyć każdy, ale tylko najlepsze projekty dostają dotacje. Głównym kryterium oceny przyznania pieniędzy jest biznesplan. Dlatego tak ważne jest, aby był on dobrze napisany. Ponadto trzeba liczyć się z częstymi kontrolami dokumentacji i inwestycji, które mogą cofnąć przyznane już środki finansowe. Nie warto się zniechęcać, droga formalności jest do przejścia, wielu wytrwałych dziś czerpie profity z dopłat unijnych wypłacanych w 2007 roku.

Na bieżąco
Money.pl - Kliknij po więcej
21 sierpnia 2017
Źródło: MeteoGroup
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-08-18
USD 3,6459 +0,55%
EUR 4,2826 +0,67%
CHF 3,7931 +0,96%
GBP 4,7049 +0,67%
Wspierane przez Money.pl
Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?

W Otwocku

Nad polskim morzem